NVIDIA MATERIAL DEFINITION LANGUAGE

NVIDIA MATERIAL DEFINITION LANGUAGE

NVIDIA MATERIAL DEFINITION LANGUAGE (MDL), size uygulamalar arasında fiziksel tabanlı malzemeleri ve ışıkları paylaşma özgürlüğü verir. Örneğin, Allegorithmic Substance Designer gibi bir uygulamada bir MDL oluşturun, kütüphanenize kaydedin ve ardından bunu NVIDIA® Iray® veya Chaos Group’un V-Ray’inde veya herhangi bir destekleyici uygulamada kullanın. Bir kez MDL kütüphanesi oluşturduğunuzda ve iş akışındaki tüm uygulamalara geçerken görünümlerini koruyacaklarından emin olabilirsiniz. MDL, zaman ve emekten tasarruf etmenin önemli bir yoludur.

Belirli bir oluşturucu için programlar üreten bir gölgeleme dilinin aksine, MDL materyalleri ışığın davranışını yüksek düzeyde tanımlar. İster OpenGL tabanlı bir uygulama isterse Iray gibi fiziksel tabanlı bir oluşturucu olsun, farklı oluşturucular ve araçlar ışık davranışını yorumlar ve mümkün olan en iyi görüntüyü oluşturur.

MDL kullanan NVIDIA vMaterial Library, sanal olmayan malzemeyle tasarım yapmaya başlamayı kolaylaştırır. vMaterials’i olduğu gibi kullanın veya uygulamalarda ihtiyaç duyulan görünümü oluşturmak için bunları değiştirin ve katmanlayın. Değiştirilen malzemeleri kolayca dışa aktarın ve yalnızca birkaç tıklamayla diğer destekleyici uygulamalara taşıyın.

Tek Tanım, Birçok Render Uygulaması

NVIDIA ve Chaos Group, render uygulamalarında son derece benzer sonuçlar sağlamak için Materiyal Tanımlama Dilini kullanır. Bu, kullanıcıların herhangi bir sahne ayarlaması olmadan OpenGL’den hızlı ışın izlemeye ve tam küresel aydınlatmaya sorunsuz bir şekilde geçiş yapmalarını sağlar.

Doğru Materyal Simülasyonu

MDL’de tanımlanan karmaşık materyaller, özel bir kumaş materyal için bu özel tanımda gösterildiği gibi, Iray veya Mental Ray gibi oluşturucular arasında paylaşılabilir.

Doğru Materyal Simülasyonu

MDL’de tanımlanan karmaşık materyaller, özel bir kumaş materyal için bu özel tanımda gösterildiği gibi, Iray veya Mental Ray gibi oluşturucular arasında paylaşılabilir.

MDL Yapı Taşları

Materiyal tanımları, programlamaya veya derlemeye gerek kalmadan zengin bir materyal sürekliliği elde etmek için kolayca katmanlanan fiziksel tabanlı öğelerden ve işlevlerden oluşturulur. X-Rite’ınkiler gibi önde gelen ölçüm cihazlarından alınan çıktılar da öğeler olarak kullanılabilir ve kullanım aralıklarını büyük ölçüde genişletmek için katmanlar ve işlevlerle özelleştirilebilir.

Geliştiriciler için Kaynaklar

Oluşturucunuzda Materyal Tanımlama Dili desteği hakkında bilgi almak veya MDL’yi destekleyen favori oluşturucunuzda kullanmak üzere özel tanımlar ve işlevler oluşturmak için lütfen NVIDIA DesignWorks™’ü ziyaret edin. Iray gibi GPU hızlandırmalı oluşturucular için özel tanımlar, işlevler ve ölçümler tamamen GPU üzerinde çalışarak herhangi bir GPU programlama bilgisi olmadan yüksek performanslı sonuçlar sunar.

GPU Kernel Modülleri Artık Açık Kaynak!

NVIDIA, Linux GPU kernel modüllerini R515 sürümünden itibaren ikili GPL/MIT lisansı ile yayınladı. Kernel modüllerinin kodlarına buradan ulaşabilirsiniz. Kernel yani işletim sistemi çekirdeği, donanım ve yazılım arasında köprü g...

Devamını Oku

XR Teknolojisinin Yeni Trendlerini Öğrenin

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçekliğin birleşiminden oluşan yüksek kaliteli genişletilmiş gerçeklik (XR-extended reality) çalışmaları geliştirmek ve ürünleştirmek, NVIDIA RTX teknolojisi ve NVIDIA CloudXR ...

Devamını Oku

NVIDIA Research, Yine Çok Kısa Zamanda Önemli Bir İşlem Yapıyor

Görüntü üstüne çalışan AI araştırmacılarının günümüz konusu; 2 boyutlu fotoğrafların, 3 boyutlu hale getirilmesi ve kullanılması. Fotoğrafları 3 boyutlu hale getiren inverse rendering (ters işleme) fotoğraflardaki ışık y...

Devamını Oku